Filtr Wstępny Protector MINI 1" składa się z mosiężnej głowicy z przyłączami jednocześnie do gwintu zewnętrznego jak i wewnętrznego o wielkości 1", a także przyłączem do manometru 1/4" (manometr nie wchodzi w skład filtra).

Dolna cześć obudowy z przezroczystego tworzywa nienaturalnego zezwala na rewizję zużycia elementu filtracyjnego ze stali szlachetnej, a także liczba zanieczyszczeń osadzonych na nim. Woda asygnowana do filtracji wpływa do filtra przez wejście wody bezkompromisowej i przepływając poprzez komponent filtracyjny od strony zewnętrznej do wewnętrznej kierowana jest do wyjścia wody oczyszczonej.

W procesie filtracji cząstki zanieczyszczeń wiekszych od 100 µm zatrzymywane są na zewnętrznej części tkaniny filtracyjnej. Woda czysta prowadzona jest do instalacji wodnej. W przypadku pokaźnego spadku ciśnienia wody spowodowanego skażeniem elementu filtracyjnego, należy wkład filtracyjny oczyścić, bądź wymienić.

zastosowany w klosz zawór do płukania umożliwia ręczne przeprowadzenie płukania filtra i pozbycia się tkwiącym na nim zanieczyszczeń. Dolna obudowa klosza jest osiągalna do zdemontowania przez odkręcenie, co zezwala na samodzielną podmianę elementu filtracyjnego.

Zaleca się zamianę elementu filtracyjnego raz na 6 miesięcy, bądź w chwili wysokiego wyeksploatowania się. Ponadto należy przewidzieć montaż przed i za filtrem zaworów odcinających. Filtr ten należy stosować w wodzie o temperaturze do 30 stopni C, temperatura otoczenia do 40 stopni C, ciśnienie robocze 1,5-16 bar.